نظر امام خامنه ای درباره خریدن سوغاتی حجاج در عربستان

به نام الله

 

من با سوغاتى خریدن مخالف نیستم، اما با این بازارگردى‌ها چرا؛ خیلى بد است. یک عده‌اى عطش بازارگردى دارند؛ اینها ملت شما را، مردم شما را سبک میکند؛ حیف است.

میروند یک جنس هائى را میخرند، غالباً هم جنس هاى بى‌کیفیت از کشورهاى دوردستِ سودجو که با همان کمپانى‌هاى داخل آن کشور میزبان بندوبست دارند.

براى حجاج جنس بدلى و بى‌کیفیت درست میکنند مى‌آورند توى این بازارها میریزند، شما هم میروید این ارز خودتان را و عِرض خودتان را میریزید براى اینکه این کالاهاى بى‌کیفیت را خریدارى کنید.

امروز در کشور ما خوشبختانه کالاهاى داخلى با کیفیت خوب، متنوع، زیبا، ساخته‌شده‌ ى دست کارگر ایرانى ، برادر خودتان فراوان است. بعضى‌ها قبل از اینکه سفر مکه بروند، سوغاتى‌هاى سفر را در اینجا میخرند – کار خوبى است – نگه میدارند؛ بعد که برگشتند، همان هائى را که در بازار شهر خودشان تهیه کرده‌اند، به عنوان سوغاتى میدهند. هدیه‌ى سفر است دیگر، خوب است. این کار، خیلى کار خوبى است.

بعضى‌ها به عنوان چیز متبرک، از آنجا سوغاتى مى‌آورند؛ تبرکى ندارد. این جانمازهایى که در سنندج و کردستانِ خودمان میبافند، بمراتب از جانمازهایى که از آنجا مى‌آورند، بهتر است.

نظر مقام معظم رهبری درباره خریدن سوغاتی حجاج در عربستان

برادر خودتان را تقویت کنید، ساخت دست او را که هم زیباتر است، هم بهتر است، بخرید و این را به عنوان سوغاتى بدهید. این را آنجا ببرید و به افرادى که دوست دارید، سوغاتى بدهید. همه‌ى اجناس خودمان همین طور است؛ حالا من جانماز را مثال زدم که مقدس‌ترین است. اینها را رعایت کنید.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران حج         ‌۱۳۹۰/۰۷/۱۱

/ 1 نظر / 31 بازدید
tanha

سلام .خداقوت.وبلاگ خوبی دارید.اطلاعات رازیادوچشمهارابازمیکند. میتونم ازتون کمک بخوام تا بتونم وبلاگم رابهترارائه بدم چون تازه وب درست کردم ونمیدونم ازکجاشروع کنم.یاحق