خدا یکی است


آمریکا در پی چیست؟

به نام حق 

به نقل از روزنامه کیهان

آمریکا در پی چیست ؟ 

از روز چهارشنبه گذشته، یعنی زمانی که رییس اف بی آی و وزیر دادگستری آمریکا ناگهان در صفحات تلویزیون های غربی ظاهر شدند و با سرهم کردن داستانی که هنوز هم چیزی از غرابت آن کاسته نشده، ایران را متهم به تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن کردند، دو سوال به طور جدی مطرح شده است: سوال اول این است که آمریکا به دنبال چیست و سوال دوم هم این است که آیا برای رسیدن به آنچه دنبال آن است، راه مناسبی را انتخاب کرده است؟این نوشته به سوال اول می پردازد. برای اینکه بفهمیم هدف آمریکایی ها چیست، سرراست ترین راه این است که ببینیم اکنون نیازهای آمریکا چیست. وقتی دانستیم آمریکا به چه چیزی نیاز دارد آن وقت دیگر دشوار نخواهد بود که دریابیم هدف از خیمه شب بازی سر به نیست کردن عادل الجبیر چه بوده است. فهرست نیازهای راهبردی آمریکا را می توان به شکل زیر خلاصه کرد:
1- نخستین نیاز آمریکا و به طور مشخص باراک اوباما رییس جمهور این کشور آن است که خود را هر چه سریع تر و به شکلی آبرومندانه از بحران داخلی که در آن گرفتار شده و روز به روز در حال گسترش بیشتر است، خلاص کند. راه منطقی این بود که اوباما برای حل این بحران از طریق علاج مشکلات اقتصادی و اجتماعی که برانگیزاننده آن است اقدام کند. اما این روش امکان پذیر نیست چرا که اولا جمهوری خواهان که اکنون به گفته مایکل مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا «مهم ترین اولویت» خود را عدم تکرار دولت اوباما اعلام کرده اند حاضر به هیچگونه همکاری در پروژه افزایش کمک های تامین اجتماعی به مردم آمریکا نیستند؛ ضمن اینکه اگر هم بودند معلوم نبود بحران فعلی قابل علاج باشد. بنابراین، طبعا بهترین راه برای اوباما این است که هر چه سریع تر به الگوی سنتی «تمرکز بر تهدید خارجی، امنیتی کردن فضا و ترساندن مردم» آمریکا متوسل شود. این تنها راه باقی مانده برای دولت و رییس جمهوری است که می گوید خبر اعتراض مردم به گرسنگی و بی کاری شان را از تلویزیون شنیده است. اوباما تصور می کند متهم کردن ایران به طراحی پروژه ای که بنا بوده 150 نفر در آن کشته شوند مجددا فضای ذهنی مردم آمریکا را به سمت جبهه گیری در مقابل تهدید خارجی سوق می دهد و معضلات اقتصادی و اجتماعی تبدیل به مسئله دست دوم خواهد شد.

...
ادامه مطلب

نویسنده : پروانه علوی ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ :: ۱۳٩٠/٧/٢٦
    پيام هاي ديگران()   لینک


نکاتی اخلاقی از نهج البلاغه

به نام حق 

 به نقل از تبیان

زیست اخلاقی، یکی از نیازهای جدی انسان امروزی است که هر جامعه به تناسب فرهنگ حاکم بر آن تلاش کرده تا الگوی مناسبی برای آن ارائه کند. در جوامع اسلامی دو منبع قرآن و عترت، بهتر از هر دستورالعمل دیگری می‌تواند الگوی مناسب این نوع زیستن را ارائه کند. ویژگی‌های اخلاقی یک انسان مسلمان را می‌توان در جای‌جای نهج‌البلاغه مشاهده کرد. در این بحث که توسط دکتر دلشاد در کلاس‌های اخلاق علوی کانون فرهنگ و اندیشه (کفا) بیان شده، قواعد مدل زیست اخلاقی با مروری بر نهج‌البلاغه استخراج شده است. این قواعد بر حوزه‌های مختلف زندگی فردی، اجتماعی و سیاسی حاکم است.

دو نوع مفهوم‌شناسی معروف درباره مفهوم اخلاق وجود‌دارد:

اول، تعریفی که قدما ارائه داده‌اند و بر اساس آن، اخلاق، ویژگی و خصلت‌های درونی‌ای است که انسان آنها را به راحتی و بدون تکلف انجام می‌دهد. و شامل دو جزء است: فضایل و رذایل. با این تعریف، اخلاق یعنی پاک شدن از رذایل و متصف شدن به فضایل.

در تعریف دوم که در عصر جدید ارائه شده، اخلاق همان رفتارهایی است که انسان باید آنها را داشته باشد.

اما در نهج‌البلاغه تعریف اخلاق فراتر از این است؛ درنهج‌البلاغه اخلاق شامل شش بخش است: بینش‌ها، ارزش‌ها، گرایش‌ها، روش‌ها، کنش‌ها و گویش‌ها. از نگاه نهج‌البلاغه در یک زیست اخلاقی، انسان باید همه موارد فوق را اصلاح ‌کند.

در نهج‌البلاغه تعریف اخلاق فراتر از این است؛ درنهج‌البلاغه اخلاق شامل شش بخش است: بینش‌ها، ارزش‌ها، گرایش‌ها، روش‌ها، کنش‌ها و گویش‌ها

 

                                        

...
ادامه مطلب

نویسنده : پروانه علوی ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ :: ۱۳٩٠/٧/٢٠
    پيام هاي ديگران()   لینک


خالد مشعل: رهبر ما خامنه ای و بیانات ایشان آرمان فلسطین است

به نام حق

                    

 

رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد: رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی، مقتدا و رهبر ما هستند و سخنان ایشان همان آرمان اصلی ما فلسطینیان است.
خالد مشعل در واکنش به دروغ پراکنی رسانه های مغرض بیگانه مبنی بر مخالفت با موضع جمهوری اسلامی با مضمون «فلسطین از بحر تا نهر نه کمتر از آن» تصریح کرد: رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی نشان داده اند تکیه گاه محکم، مقتدر و مطمئنی برای ملت مبارز فلسطین و مسئولان جنبش های اسلامی کشور هستند و اتحادی که امروز با محوریت ایران برای مقاومت ملت فلسطین به وجود آمده است نتیجه همان مدیریت های داهیانه رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران بوده است.
وی با اشاره به برگزاری پنجمین دوره کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در ایران به خبرنگار ما گفت: ایران نشان داده است که در کنار برخی از کشورهای منطقه حامی جدی و اصلی فلسطین بوده و غیر از این هم از کشور جمهوری اسلامی ایران انتظار نمی رود.
مشعل با اشاره به سخنان حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص فلسطین از بحر تا نهر نه یک وجب کمتر گفت: این در واقع همان آرمان اصلی فلسطینیان است که سال های زیادی است که ما رنج مقاومت را به خاطر آن تحمل کرده ایم و برای آن از جان و مال خود گذشته ایم.
وی که با بولتن نیوز گفت وگو می کرد، افزود: رسانه های غربی به دروغ پردازی و شایعه پراکنی عادت کرده اند و جز این هم از آنها انتظاری نمی رود، بنده به عنوان مقام ارشد حماس تاکید می کنم رهبر بزرگوار انقلاب مقتدا و رهبر ما هستند و سخنان ایشان همان آرمان اصلی ما فلسطینیان و موضعی است که سال ها بخاطرش جنگیده و در این راه خون داده ایم.
وی افزود: ایران نشان داده است که یکی از پایگاه های مهم حمایت از مردم فلسطین است و پیشنهاد رهبر و سید ما خامنه ای همان آرمان عدالتخواه فلسطین است.
خالد مشعل با بی نظیر خواندن سخنان رهبر انقلاب تاکید کرد: راهکارهای مطرح شده از سوی آیت الله خامنه ای درباره حل و فصل قضیه فلسطین و اشاره به نهر تا بحر در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطین اشاراتی کاملا منطقی بود.
وی در ادامه این گفتگو با اشاره به راه اندازی موج اسلام ستیزی و ضدیت با گروه های مقاومت فلسطین بخصوص حماس توسط کشورهای غربی افزود: این دولت ها سال ها عادت کرده اند آرمان ملت فلسطین را در نظر سایر کشورها نوعی خشونت و درگیری جلوه دهند در صورتی که ما برای بازپس گرفتن حق طبیعی خود به مقاومت ادامه می دهیم و یقین بدانید براساس آموزه های دینی پیروزی ما نزدیک است....

نویسنده : پروانه علوی ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ :: ۱۳٩٠/٧/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینک


پوتین سربازی و بیت المال

بسم رب الشهدا

پشت میدان مین چند نفر داوطلب رفتند معبر باز کنند یکیشون

چند قدم که رفت برگشت فکر کردم ترسیده پوتیناشو داد به

یکی ،گفت تازه از تدارکات گرفته حیفه ، پابرهنه رفت.  

 

 

به یاد 3 هزار میلیارد اختلاس از بیت المال 

 

...

نویسنده : پروانه علوی ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ :: ۱۳٩٠/٧/۱۱
    پيام هاي ديگران()   لینک


فلسطین از نهر تا بحر

به نام حق 

متن کامل سخنان امام خامنه ای در اجلاس انتفاضه به نقل از روزنامه کیهان

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه در پنجمین اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین تاکید کردند که طرح دو دولت که لباس حق به جانب «پذیرش دولت فلسطین به عضویت سازمان ملل» را بر آن پوشانده اند چیزی جز تن دادن به خواسته صهیونیست ها یعنی «پذیرش دولت صهیونیستی در سرزمین فلسطین» نیست. 
متن کامل بیانات آیت الله خامنه ای در این اجلاس بین المللی و در جمع سفرا، روسای مجالس کشورهای مسلمان، فرهیختگان و علمای کشورهای مختلف جهان و شخصیت های برجسته کشورهای اسلامی به شرح زیر است: 
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمه الله
الحمدلله رب العالمین و الصلاه والسلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و علی من تبعهم باحسان الی یوم الدین. 
قال الله الحکیم: اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر الذین اخرجوا من دیارهم بغیر حق الا ان یقولوا ربنا الله ولولا دفع الله الناس بعضهم ببعض لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیرا و لینصرن الله من ینصره ان الله لقوی عزیز
به میهمانان عزیز و همه حضار گرامی خوشامد می گویم. در میان همه موضوعاتی که شایسته است نخبگان دینی و سیاسی از سراسر جهان اسلام به آن بپردازند، مساله فلسطین دارای برجستگی ویژه ای است. فلسطین مساله ای اول در میان همه موضوعات مشترک کشورهای اسلامی است، مشخصات منحصر به فردی در این مساله وجود دارد: 
اول: این که یک کشور مسلمان از ملت آن، غصب و به بیگانگانی که از کشورهای گوناگون گردآوری شده و جامعه ای جعلی و موزائیکی تشکیل داده اند، سپرده شده است. 
دوم: آن که این حادثه بی سابقه در تاریخ، با کشتار و جنایت و ظلم و اهانت مستمر انجام گرفته است.
سوم: آن که قبله اول مسلمانان و بسیاری از مراکز محترم دینی که در این کشور قرار دارد، به تخریب و توهین و زوال تهدید شده است. 
چهارم: آن که این دولت و جامعه جعلی در حساس ترین نقطه جهان اسلام، از آغاز تاکنون، نقش یک پایگاه نظامی و امنیتی و سیاسی را برای دولت های استکباری بازی کرده و محور غرب استعماری که به علل گوناگون، دشمن اتحاد و اعتلاء و پیشرفت کشورهای اسلامی است، از آن همواره چون خنجری در پهلوی امت اسلامی استفاده کرده است. 
پنجم: آن که صهیونیزم که خطر اخلاقی و سیاسی و اقتصادی بزرگی برای جامعه بشری است، این جای پا را وسیله ای و نقطه اتکایی برای گسترش نفوذ و سلطه خود در جهان قرار داده است. 
نکات دیگری را هم می توان بر این ها افزود: هزینه مالی و انسانی سنگینی که کشورهای اسلامی تاکنون پرداخته اند، اشتغال ذهنی دولت ها و ملت های مسلمان، رنج میلیون ها آواره فلسطینی که بسیاری از آنان پس از 6 دهه هنوز در اردوگاه ها زندگی می کنند، انقطاع تاریخ یک کانون مهم تمدنی در جهان اسلام و...


...
ادامه مطلب

نویسنده : پروانه علوی ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ :: ۱۳٩٠/٧/۱٠
    پيام هاي ديگران()   لینک


نظر دکتر شریعتی درباره ولایت فقیه

به نام خدا


دیدگاه دکتر شریعتی درباره ولایت فقیه چه بود؟

  شخصیتی که به اندازه کافی موافق و مخالف داشته و دارد و همیشه یک پای دعواهای سنتی سیاسیون و روشنفکرن 3 دهه پس از انقلاب بوده است.

طبیعتا شریعتی نه بدون اشتباه بوده و نه 100% باطل، اما جدای از همه این مباحث که فرصت جداگانه ای می طلبد به نظر می رسد هنوز بخش هایی از تفکر وی که برای نسل امروز قابل استفاده می باشد ناشناخته مانده است. لذا بخشهایی از اشارات مسقیم وی پیرامون مبحث "ولایت فقیه" عینا نقل می شود: 

« با آغاز دوران غیبت بزرگ و خاتمه کار نُواب انتصابی - که امام به وسیله آنها، در نهان، بر مردم خویش حکم می راند و مردم، از طریق این بابهای تعیین شده، با شخص رهبر تماس داشتند و وظیفه اجتماعی خود را از او کسب می کردند و حقیقت اعتقادی مذهب خویش را از او می پرسیدند - رابطه قطع می شود و مسئولیت امام به مردم واگذار می شود و دوران انتصاب پایان می گیرد و عصر انتخاب فرا می رسد.

" توقیع (فرمان) ِ مشهور امام –که پیش از ورود به دوران غیبت بزرگ صادر شده است- نظام ویژه ای را که جانشین ِ نظام ِ امامت می شود ، بدین گونه اعلام می دارد:

"فَامّا الحَوادث الواقِعَه ، فارجِعوا فیها اِلی رُواةِ احادیثُنا ، فَانّهُم حُجَتی عَلَیکُم وَ اَنا حُجَتُ الله عَلَیهِم" 

"اما دربارۀ پدیده ها و رویدادهایی که در مسیر زمان و در طی تحولات و تغییرات اجتماعی وقوع می یابد، به راویان سخن ما - دانشمندان و متفکرانی که به سخنان ما ، هم دانایند و هم آشنا - رجوع کنید ، که آنان حجت منند بر شما و من حجت خدایم بر ایشان"

اما اینها چه کسانی اند ؟ و چگونه و چرا انتخاب می شوند ؟

...
ادامه مطلب

نویسنده : پروانه علوی ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ :: ۱۳٩٠/٧/٧
    پيام هاي ديگران()   لینک